top of page

IMOCSEA National Round Results - PH

Updated: Feb 28, 2023


Just In!


Team Pilipinas bagged 108 IMOCSEA awards


The Philippine Team garnered 3 Diamond, 18 Gold, 31 Silver, 46 Bronze and 10 Honorable Mention awards in the 2022 National Round of International Mathematics Olympiad Competition of Southeast Asia (IMOCSEA) held on May 15, 2022. The team’s spectacular performance was highlighted by Diamond awardees Andrea Gabriel Braganza, Primary 2 of BHC Educational Institution, Inc., Luiz Miguel Doligosa, Secondary 2 of Philippine Science High School Western Visayas Campus, and Phylline Cristel Calubayan, Senior Secondary of BHC Educational Institution. IMOCSEA 2022 is an International Mathematics Competition participated by more than 20 countries. Team Pilipinas is expected to raise their flag in the International Round in Boracay, Philippines.


KINDERGARTEN

Ethan Jace Uygongco Pama

Hua Siong College of Iloilo

SILVER


Mello Rj Omagap James

Little Phoenix Hua Siong Preschool

SILVER


Andrei Zach Combo Labatete

IBALON CENTRAL SCHOOL

BRONZE


PRIMARY 1

Roann Agripa Añonuevo

Albay Central School

GOLD


Richmond Kaiser Choa Lim

Saint Jude Catholic School

SILVER


Neilzeth Charles Reyes Pascual

Cataning Integrated School

SILVER


PRIMARY 2

Andrea Gabrielle Lopez Braganza

BHC Educational Institution, Inc.

DIAMOND


Jamiel John Masculino Espino

Santa Barbara Central Elementary School

GOLD


Jia De Belen Arcadio

Notre Dame of Greater Manila

GOLD


Haldor Jencir Santos Yolangco

Cataning Integrated School

SILVER


Daniel Ethan Correo Buena

Naga Central School II

BRONZE


Raji Yann Batislaong Ireso

Albay Central School

BRONZE


PRIMARY 3

Aidyn Paraiso Crisostomo

Cataning Integrated School

GOLD


Xusheng Zhen

Hua Siong College of Iloilo

GOLD


Elijah Nathaniel Habla Lopez

Naga Central School II

SILVER


Prince Kyle Estor Javier

Naga Central School II

SILVER


Joachim Alexander Jon Tan

Paref Westbridge School, Inc.

BRONZE


Liam Enrico Manuel Lola

Albay Central School

BRONZE


Ma. Angela Mendoza Cordero

Don Mariano Marcos Memorial State University Mid La Union Campus

BRONZE


PRIMARY 4

Ryu Shealtiel Aguilar Bertoso

laguna College - San Pablo City

GOLD


Kurt Matthew Polido Sanico

Hua Siong College of Iloilo

SILVER


Franc Alexus Graza Pan

Naga Central School II

SILVER


Albert Kim Millena Vista

Albay Central School.

BRONZE


Khayll Nathaniel Aromin Uberita

Don Mariano Marcos Memorial State University Mid La Union Campus

BRONZE


Deodato Sabio Vasquez

Naga Central School II

HONORABLE MENTION


Princess Nathaniel Correo Buena

Naga Central School II

HONORABLE MENTION


Kent Calderon Togawa

Southville International School and Colleges

HONORABLE MENTION


PRIMARY 5

Ivan Gabriel Okol Asuncion

Merryland Montessori and High School

GOLD


Gabriella Ysabelle Garrido Mercadejas

Saint Francis of Assisi College

GOLD


Sean Mathew Lim Cobankiat

Makati Hope Christian School

SILVER


Raphael Orteguia Sobrevega

Santa Barbara Central Elementary School

SILVER


CARL LIAN FADRI ASAGRA

Albay Central School

BRONZE


Leonarda Mariah Sanchez Estrada

Merryland Montessori and High School Inc

BRONZE


Princess Jasher Baguitan Sagamla

San Agustin Elementary School

BRONZE


Michaela Alexa Dela Cruz Rubico

Morning Star Montessori School, Inc. - Calamba

BRONZE


Precious Jhea Hernandez Balanag

Baguio Multicultural Institute

BRONZE


Jan Jeric Almario Dela Pena

San Agustin (Poro) Elementary School

BRONZE


PRIMARY 6

Yuan Rey Manabat Dela Cruz

Holy Spirit Academy Of Malolos

SILVER


Hans Gabriel Zulueta Bauzon

Mother Goose Special School System Inc.

SILVER


Mejela Benitez Ubando

Mother Goose Special School System Inc.

BRONZE


Lance Zedrick Salmorin Azotes

Leganes Central Elementary School

BRONZE


Austin John Edillor Cruz

Sta. Cruz North Central Elementary School

BRONZE


Tabitha Juliana Villaflor Mayang

Naga Central School II

BRONZE


Jon Carlo Pontillas Regachuelo

Naga Central School II

BRONZE


Shania Therese Alianza Bachiller

Albay Central School

HONORABLE MENTION


Stephanie Nicole Pascua Gamata

Don Mariano Marcos Memorial State University Mid La Union Campus

HONORABLE MENTION


SECONDARY 1

Jared Adriel Carrascal Aguirre

Manila Science High School

GOLD


Giulliana Paige Timbang Garcia

Singapore School Manila

GOLD


John David Vargas Dela Luna

De La Salle University Integrated School - Laguna Campus

SILVER


Nigel Tabobo Failanza

Philippine Science High School Western Visayas

SILVER


Jamaica Erish Ann Bueno Plata

Oriental Mindoro National High School

SILVER


Juztyn Khyle Miranda Barrios

Legazpi City Science High School

BRONZE


Precious Clemira Evora

Manila Science High School

BRONZE


SECONDARY 2

Luiz Miguel Arroyo Doligosa

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

DIAMOND


Janzenburg Nixon Nam Valera

Saint Jude Catholic School

GOLD


Meyshea Suyat Egusquiza

Merryland Montessori And High School, Inc.

GOLD


Miguel Javier Magracia Luna

Legazpi City Science High School

SILVER


Riana Asha Peralta Guani

Merryland Montessori And High School, Inc.

SILVER


Samantha Louise Claveria Samson

Philippine Science Highschool - CARC

SILVER


Luis Mendoza Quitaleg

La Salle College Antipolo

SILVER


Jhon Richard Daniel Tabornal

Philippine Science High School WVC

BRONZE


Julie Anni A. Shi

Pangasinan Universal Institute

BRONZE


John Michael Baguitan Sagamla

La Union National High School

BRONZE


Rhycel Franze G. Nabong

La Union National High School

BRONZE


Miguel Alfonso Dumag Mujar

OMNHS

BRONZE


Jazmine Dhaena Leocadio Vicente

Oriental Mindoro National High School

BRONZE


Jameelah Franzene Espinueva Mina

Don Mariano Marcos Memorial State University - Mid La Union Campus

HONORABLE MENTION


Samantha Rae Yu Lai

Immaculate Conception Academy

HONORABLE MENTION


SECONDARY 3

John Willian Masculino Espino

Philippine Science High School Western Visayas Campus

GOLD


Anne Dee Masbate Murillo

Legazpi City Science High School

GOLD


Rico Angelo Daniel Tabornal

Iloilo National High School

GOLD


Janine Merl Acha Mansalapus

Oriental Mindoro National High School

SILVER


Dashell Sean Ravanes Villanueva

Philippine Science High School Western Visayas Campus

SILVER


Elizabeth Malixi Guinto

Bataan National High School - JHS

SILVER


David John Joven Palmero Tibayan

Oriental Mindoro National Highschool

SILVER


Steven Torres Austin

Caloocan City Science High School

SILVER


Dan Ghil Benedict Ramos Caringal

Oriental Mindoro National High School

SILVER


Justin Clark Reyes Reyes

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Raleigh Tuazon Amante

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Keirsten Rewell Gatdula David

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Fiona Eunice Torres Gatchalian

Don Mariano Marcos Memorial State University - Mid La Union Campus

BRONZE


Louie Jaydenn Radaza Viluan

La Union National High School

BRONZE


Willy Co Sabandal

Philippine Cultural College - Caloocan

HONORABLE MENTION


Stephanie Jane Nava Garong

Bataan National High School - JHS

HONORABLE MENTION


SECONDARY 4

Seojeong Park

Southville International School And Colleges

GOLD


Jamie Allyson Gamboa Manibo

Oriental Mindoro National High School

GOLD


Griff Alexis Genovatin

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

GOLD


Jose Gabriel Carlos Gatdula

Bataan National High School - JHS

SILVER


Julia Allesandra A. Ang

British School Manila

SILVER


Lawrence Patrick Aldeguer Salonga

Quezon City Science High School

SILVER


Sean Anonuevo Bonito

Legazpi City Science High School

BRONZE


Mia Gwyneth Pimentel Agonos

Don Mariano Marcos Memorial State University Mid-La Union Campus

BRONZE


Cecilio Mari Navarro Oconer

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Marielle Anne Borja Aguilar

Oriental Mindoro National High School

BRONZE


Ej Paul Dizon Samson

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Vincent Fier Vida Gamosa

Bataan National High School - JHS

BRONZE


Mary Gayle Andrey Matias Ferre

Mater Dei Academy Of Tagaytay, Inc.

BRONZE


Kevin Villareal Cuadra

Bataan National High School - JHS

BRONZE


SENIOR SECONDARY

Phylline Cristel Ortaliza Calubayan

Bhc Educational Institution, Inc.

DIAMOND


Jyan Arlea Minasalvas Fernandez

Don Mariano Marcos Memorial State University - Mid La Union Campus

SILVER


Ma. Theresa Paras Pacleb

La Union National High School

SILVER


Alexis Santorce Alim

Legazpi City Science High School

SILVER


Bea Cadorna Cabading

Don Mariano Marcos Memorial State University - Mid La Union Campus

BRONZE


Darlene Gaia Serrano Loma

Legazpi City Science High School

BRONZE


Chrizsean Venette Fernandez Santiago

Daniel Maramba National High School

BRONZE


Francisco Miguel Capitulo Masiglat

UST SHS

BRONZE


Eisha Breana N. Ang

St. Paul College Pasig

BRONZE






1,948 views1 comment

1 Comment


Congratulations Team Pilipinas 👍🎉🎊👏👏👏😍

Like
bottom of page