top of page

SEACSO International Round 2024 - Official Result

We are thrilled to announce the official results of the recently concluded International Round of the Southeast Asia Computer Science Olympiad (SEACSO), held in Da Nang, Vietnam last April 27-30, 2024. This prestigious event brought together top young computer science talents from across the region to compete in a series of challenging and innovative tasks. Congratulations to all participants for their outstanding performance and dedication. Below, you will find the detailed results of this exciting competition.



CATEGORY 1

Nik Adeeb Bin Nik Mohd Adlan

SK Setiawangsa

Malaysia

 GOLD

 

David Martin-Raja

Homeschool

Vietnam

 GOLD

 

Gia Paula Samson Mann              

Floridablanca Elementary School

Philippines

 SILVER


CATEGORY 2

Barri Valian Jon Haritz

Sekolah Murid Merdeka

Indonesia

 DIAMOND

 

Ji Won Antiporda Kim

Elizabeth Seton School – South

Philippines

 DIAMOND

 

Nguyen Thai Bao

Vinschool the Harmony

Vietnam

 DIAMOND

 

Kyi Nuu Eain

Lat Twae Education

Myanmar

 DIAMOND

 

Ramvi Prince Ramos Viray

San Pedro 2 Elementary School

Philippines

 DIAMOND

 

Nguyen Phu Khanh

Dong Ngac A Primary School

Vietnam

 DIAMOND

 

Dang Nhu Thao

The Dewey Schools

Vietnam

 DIAMOND

 

Romald Anthony Elvas Maghari

Paref Westbridge School, Inc.

Philippines

 GOLD

 

Seth Hero Lirazan Yap

Paref Westbridge School, Inc.

Philippines

 SILVER

 

Terrel Idriss Godric Caseria Castigador

Saint Mary's Academy of Iloilo City

Philippines

 SILVER


CATEGORY 3

Shawn Cody Mandap Guevara

Elizabeth Seton School – South

Philippines

 DIAMOND

 

Kristoffer Kraig Toroy Tan

PAREF Westbridge School, Inc.

Philippines

 DIAMOND

 

Umar Yusuf Bin Muhammad Nizar

SK Setiawangsa

Malaysia

 DIAMOND

 

Nik Adel Bin Nik Mohd Adlan

SK Setiawangsa

Malaysia

 DIAMOND

 

Cian Cydric Gevero Dividina

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

Philippines

 DIAMOND

 

Luis Mikael Legaspi Beatizula

Elizabeth Seton School – Cavite

Philippines

 DIAMOND

 

Nathan Jose Ilano Mondragon

PAREF Westbridge School

Philippines

 DIAMOND

 

Raymond Hugo Setioko

Surabaya Grammar School

Indonesia

 GOLD

 

Pham Minh Quan

Vietnam Australia International School

Vietnam

 GOLD

 

Gabrielle Naval Rocamora

Elizabeth Seton School – South

Philippines         

 GOLD


CATEGORY 4

Phohne Myat Thaw

Lat Twae Education

Myanmar

 DIAMOND

 

Ainul Mardhiah

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 GOLD

 

Josiah Barcenal Cabansagan

St. Mary's Academy of Iloilo Inc.

Philippines

 GOLD

 

Chin Jia Li

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 GOLD

 

Amanda Darwisyah Binti Muhammad

Institut Pendidikan Guru Kampus Raja Melewar

Malaysia

 SILVER

 

Tengku Hamza Bin Tengku Mohd Uzaini

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 SILVER

 

Aleesya Damia Binti Muhamad Zamri

Kolej Permata@Pintar Negara, Ukm, Kampus Seremban

Malaysia

 BRONZE

 

Irfan Mikhail Bin Razhan

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 BRONZE

 

Allana Safiyya Binti Adnan

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 BRONZE

 

Muhammad Hud Bin Khamarrul Azahari

SMK Aminuddin Baki

Malaysia

 BRONZE

 

Kyra Elizabeth Villagracia Sortigosa

St. Mary’s Academy of Iloilo City, Inc.

Philippines

 BRONZE

 

Dang Nhu Phuc

Multiples Intelligences School

Vietnam

 BRONZE

 

Muhammad Faqeh Azhad Bin Rofizam

Kolej Permata Pintar Negara

Malaysia

 BRONZE

 

Samina Alexandra Roy

La Marea Academy

Philippines

 BRONZE


CATEGORY 5

Alvin Jr. Abalos Pineda

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 DIAMOND

 

Bien Manansala Roque

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 DIAMOND

 

Max Edmund Dullano Fernandez

PAREF Westbridge

Philippines

 DIAMOND

 

Xandrina David Pilares

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 DIAMOND

 

Rogelio II Guiao Boralaza

Rodolfo V. Feliciano Memorial Highschool

Philippines

 GOLD

 

Sean Derrick Cua Chen

Wellspring Christian Family Schools (WCFS)

Philippines

 SILVER

 

Sidney Jr. Sunga Samson

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 SILVER

 

Kryzza Jade Santiago Juan

Orani National High School- Main

Philippines

 SILVER

 

Maryam Nadirah Binti Muhammad Nizar

Tunku Kurshiah College

Malaysia

 BRONZE

 

Muhammad Hud Bin Khamarrul Azahari

SMK Aminuddin Baki

Malaysia

 BRONZE

 

Tran Minh Quan

Sentia High School

Vietnam

 BRONZE

 

Nicholas James Cieputra

Smak Trimulia

Indonesia

 BRONZE

 

Hani Jamilah Binti Nasarudin

Sekolah Menengah Sains Seri Puteri, Kuala Lumpur

Malaysia

 BRONZE

 

Le Trong Nam Anh

Gia Dinh High School      

Vietnam

 BRONZE

 

Siti Adalyn Charito Ocampo Mendez

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 BRONZE

 

Precious Izabel Tayag Manato

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 BRONZE

 

Monica Bianca Tayag Flores

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

Philippines

 BRONZE

 

Airell Ikhwan Adnan

Pusat Genius@Pintar Negara Universiti Kebangsaan Malaysia

Malaysia

 BRONZE

 

Rafael Christian Latumbo Ramos

St. Marys Academy of Iloilo City, Inc

Philippines

 BRONZE


CATEGORY 6

 

Nguyen Huu An Khang

The ABC International School    

Vietnam

 DIAMOND

 

Dang Le Thao Nguyen

VNU-HCM High School for the Gifted

Vietnam

 GOLD

 

Pham Viet Thanh

VNU-HCM High School for the Gifted

Vietnam

 GOLD

 

Nguyen Son Khoa

Vinschool

Vietnam

 GOLD

 

Nguyen Tri Hung

Nguyen Thi Minh Khai High School

Vietnam

 SILVER


Eugenie Marie Pantin Amparado

Saint Mary's Academy Of Iloilo City

Philippines

 BRONZE

14 views0 comments

Comments


bottom of page