top of page

GELOSEA National Round Results - INDONESIA

Updated: Sep 28, 2022

Just in!


Haryanto and Yap Equally Pinned Near Seamless Score in GELOSEA 2022!


Indonesia's Glenn Maxwell Haryanto, 1st grader from Stella Gracia School Lombok and

Chloe Nicole Yap, 2nd grader from Tzu Chi School, both scored a near perfect score in the National Round of Global English Language Olympiad of Southeast Asia. The two plus 5 other topnotchers earned diamond award in the said competition.


The other members of Team Indonesia include 52 gold, 57 silver, and 19 bronze awardees who will represent their country in the International Round on December 27-30, 2022 in Samarinda City, East Kalimantan, Indonesia.


KINDERGARTEN

Xuzhe Zhong

Homeschooling

GOLD


Cliff Ethan Tjan

Raffles Christian School Kelapa Gading

SILVER


PRIMARY 1

Glenn Maxwell Haryanto

Stella Gracia School Lombok

DIAMOND


Gusti Kinanti Al Khansa

SD Unggulan Al-Ya'luKota Malang

DIAMOND


Callista Abigail Nathania

SD Kristen Aletheia Ampenan

GOLD


Maysa Almahira Afsheena

SDIT NURUL FIKRI DEPOK

GOLD


Annabeth Violet Lesmana

SD Santa Ursula Jakarta

GOLD


Corinthians Valeria Lovely

SD Tunas Daud Sumbawa Besar

SILVER


Bryan Adam Fontenot

Al Auliya

SILVER


PRIMARY 2

Chloe Nicole Yap

Tzu Chi School

DIAMOND


Putu Anindita Saraswati Wiguna

SDK Aletheia Ampenan

GOLD


Brady James Fontenot

Al Auliya

GOLD


Azka Muhammad Abrisam Hatta

SD Khalifa IMS

GOLD


Ni Putu Wishya Tirta Maheswari

SDK Aletheia Ampenan Mataram

SILVER


Fathiyyah Charis Yusniarman

SD Nasional KPS

SILVER


Kenzo Safaraz Puertollano

Jakarta Academics

SILVER


Richelle Alexandra Setiawan

SD Kristen Aletheia Ampenan

HONORABLE MENTION


PRIMARY 3

Putu Esa Indrastra Nugraha

SD Kristen Aletheia Ampenan

GOLD


Leon Sky Sutrisno Tjiang

SD KRISTEN ALETHEIA AMPENAN

GOLD


Sultan Rasheed Rabbani Rasha

SD Muhammadiyah 5 Jakarta

GOLD


Orlando Omar Bhadrikayaksa

SD Khalifa IMS

GOLD


Qibla Khaizura Achadi

SDN 04 LEBAK BULUS

GOLD


Avielle Naomi Adimulia

Solafid Academy

GOLD


Elicia Acelynn Tanaka

SD Kristen Tunas Daud Mataram

SILVER


ANGELICA SOPHIA FOE

SD Kusuma Bangsa Palembang

SILVER


Aisha Priscilla Ardianti

BINUS School Bekasi

SILVER


Faith Gwyn Prasetyo

Springfield Raffles Hills, Cibubur

SILVER


Thomas Neal Marulitua Lumban Gaol

Springfield Raffles Hills

SILVER


Eipril Wintasia Doloksaribu

SD Kristen Aletheia Ampenan

BRONZE


PRIMARY 4

Rafael Avisha Sebastian

SD Kristen Aletheia Ampenan

GOLD


Gilbert Dennis Bima Putra Wijanarko

Jogjakarta Montessori Elementary School

GOLD


Madelaine Grace Maliwa

SD Santa Ursula Jakarta

GOLD


Heryudarini Naila Aitana

QLC School Jakarta

GOLD


Zhafirra Rabbani Yurianto

SD YASPEN TUGU IBU 1 DEPOK

GOLD


KANESYA NAYYARA JEANDI

SD Khalifa IMS

SILVER


Jevan Maximillian Raindra

Citra Nusantara School

SILVER


Beverley Faith Hartanto

Jakarta Nanyang School

SILVER


Marvell Anderson Hartawan

SDK Santa Maria Pare-Kediri

BRONZE


Barri Valian Jon Haritz

Sekolah Murid Merdeka

BRONZE


Jeanette Anabelle Purnama Hendry

Stella Maris Gading Serpong

BRONZE


Elbryan Anthonio Timang

SDK Harapan Bangsa

HONORABLE MENTION


PRIMARY 5

Kaylee Ann Siswanto

IPH Schools

DIAMOND


Naura Nadhifa Akmal

SDN MODEL MATARAM

SILVER


Ayumas Raditha Mediana Putri

SDN Model Mataram

SILVER


NATHANIA LEANDRA ANADINTA

SD INSAN AMANAH KOTA MALANG

SILVER


Kayla Azzahra Putri Kamila

SDN 014 Bal-Sel

SILVER


Ni Putu Gita Kirana Saputri

SD Nasional 3 Bahasa Budi Luhur Mataram

SILVER


NAZNEEN BAWAFIE5SD NATUR IT RABBANI

BRONZE


Zamirah Dhia Sarvana

SDIT ISTIQAMAH YPAIT Balikpapan Selatan

BRONZE


Cherry Annisa Azzahra

SD Unggulan Al Ya'lu Malang

BRONZE


Kathleen Zefanya Naibaho

SDK HARAPAN BANGSA

HONORABLE MENTION


Alfian Mubarak

SDN 001 Balikpapan Kota

HONORABLE MENTION


ALTHAFUNNISA ADZKIYA RACHMAN

SDIT AL IRSYAD AL ISLAMIYYAH KARAWANG

HONORABLE MENTION


Raphael Kenzhou Pranoto

SDK Tiara Kasih Jakarta Barat

HONORABLE MENTION


PRIMARY 6

MATTHEW RICHARD WIHARJA

KINDERFIELD CIREBON

DIAMOND


JOSE WILLIAM THERUNA

SUNSHINE INTERCULTURAL EDUCATION

GOLD


Rianson Noah Seputra

SDK Penabur Gading Serpong

GOLD


Giselle Priscilia Haryanto

Stella Gracia School Lombok

SILVER


Kezia Amadea Prawidara

SDK Penabur Sumarecon Bekasi

SILVER


Alden Kenzieroy Ardicnov Sinaga

SD Nasional KPS Balikapan

SILVER


Muhammad Athilla Juan Farzana

SDIT Al Khawarizmi Tana Paser

SILVER


Max Clifford Brockmann

Talenta school

SILVER


Ivana Josephine

Kingston School Medan

SILVER


Jocelyne Rivera Lasse

IPEKA SUNTER

SILVER


Olivia Ziva Lamria Wiraja Lumban Gaol

Springfield Raffles Hills

SILVER


Reihan Hisaam Lesmana

SD Intis Balikpapan

BRONZE


Alina Tazmeen Gumilar

SD Pertiwi Bogor

BRONZE


Dzakiyah Talita Eddy

SDIT ISTIQAMAH YPAIT Balikpapan Selatan

BRONZE


YIMEI NATANIA ZHU

SDK SANTA MARIA PARE

BRONZE


Jonathan Pinayung Nuradhy

SDK Tunas Bangsa Lippo Cikarang

BRONZE


SECONDARY 1

Nadhira Maiza Fariozi

MTsN 1 Kota Malang

DIAMOND


Aldrich Wiraputra Sutandi

Binus School Bekasi

DIAMOND


Ayoka Ayodya Arif

SMP Al-Fath BSD

DIAMOND


Arkana

SMPIT ISTIQAMAH YPAITB

GOLD


Ravi Barra Satria

MTSN 1 Mataram

GOLD


Madeline Sondang Riama Napitupulu

SMP Kristen IPEKA Balikpapan

GOLD


Marc Clayton Brockmann

SMPK Trimulia

GOLD


Khanza Zanna Aqilah Ashar

Nisai Global School

GOLD


Muhammad Seno Ibrahim

SMPI Sabilillah Malang

GOLD


Arka Dhairyo Gunottama

MTsN 1 Kota Malang

GOLD


Aura Aisyah Alhumaira

MTsN 32

GOLD


Amelia Muliawati

ACS Jakarta

GOLD


Nadia Christy Li

SMP Santa Laurensia

GOLD


Yasuhiro Bima Sinatria

SMPIT NURUL FIKRI DEPOK

GOLD


Bima Arya Sigit Wicaksana

Royal Wells Middle School

GOLD


Raihan Adinata

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Zahran Alawi

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Aleshia Rania Umar

MtsN 1 Mataram

SILVER


Christa Harmony Tampubolon

Binus School Bekasi

SILVER


I.G.A Inge Anggraini

SMPN 2 MATARAM

SILVER


Keandra Fausta Abisha

Binus School Bekasi

SILVER


Hanuuna Zahia F. A.

SMP Islam Mufid Balikpapan

SILVER


Nabil Ahsanul Kholif

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

SILVER


NICANT PRISCII SALEH

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

SILVER


FARIDAH NAZIHA

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

SILVER


FAREL FAISHAL FALAHIAN

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

BRONZE

S

SECONDARY 2

Ragil Annisa Fitri

SMPN 2 Mataram

GOLD


Galuh Kinanthi Cahyanti

SMP Nasional KPS

GOLD


Muhammad Alzam Farma

SMPIT Al Auliya, Balikpapan

GOLD


Adinda Lintang

SMPIT Al Auliya

GOLD


Emma Sinaga

SMP Swasta Budhi Dharma Balige

GOLD


Syakurah Farah Najla

SMPIT Istiqamah YPAITB

GOLD


Avicenna Ulilvidya Basri

MTsN 1 Kota Malang

GOLD


Shakira Naura Al Kautsar

MTsN 1 Kota Malang

GOLD


Jason Marcellino Raindra

Citra Nusantara School

GOLD


Annastasya Ardianti

BINUS School Bekasi

GOLD


Jehan Alika Lathifa

MTsN 32 Jakarta

GOLD


Jocelyn Christabel Purnama Hendry

Stella Maris Serpong

GOLD


VERO CLAUDIA ZAHRA PRAKOSO

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

GOLD


Axel Kevinsius Halim

Citra Kasih

GOLD


WAREN HOWARD WIHARJA

HIGHFIELD CIREBON

GOLD


Aisha Vania Rahmadita

SMPIT Istiqamah YPAITB

SILVER


Zikral Fayazid

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Salma Farah Hidayah

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Nurisna Anara Mughni Rayyan

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Keyzahra Putri Nur Malaika

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


Clarissa Putri Prasetya

MTsN 1 Kota Malang

SILVER


HESTI MADYASARI BANGSAWAN

MTS 32

SILVER


Delphine Gabriella Sibarani

SMP HFO Depok

SILVER


HAEKAL MAKARIM MUNAWAR

SMPN 49 JAKARTA

SILVER


Ratu Naura Salsabila

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

SILVER


AUDREY MICHELLE WIHARJA

HIGHFIELD CIREBON

SILVER


Atha Haidar Naufal Anugroho

Buin Batu, Sumbawa Barat

BRONZE


Aqila Asyam Arya Lesmana

KPS Balikpapan

BRONZE


AYUMI NAILA YUKAKO

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

BRONZE


Malvin Waldemard Damanik

SMP Mardi Yuana Depok

HONORABLE MENTION


Seiza Aqila Putri

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

HONORABLE MENTION


Keiza Aqila Putri

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

HONORABLE MENTION


Nayla Syarifa Putri Susanto

SMPIT Al Irsyad Al Islamiyyah Karawang

HONORABLE MENTION


Luh Puspa Anggraeni

SMP N 1 Balikpapan

HONORABLE MENTION


SECONDARY 3

Jason Jomono

SMPK 4 PENABUR

GOLD


Luh Nila Dhaniswara

PKBM Merah Putih

GOLD


JASON SEAN WIHARJA

HIGHFIELD CIREBON

GOLD


Theodore Brian Kartawinata

SMPK 1 BPK Penabur Bandung

SILVER


Annisaa Aurelia Ardianti

BINUS School Bekasi

SILVER


Gaffar Aulia Aziz Saladin

SMP KPS

SILVER


Stephen Jefferson Tjandra

SMP CHIS Denpasar

BRONZE


Dzakyra Cahaya Maulana

SMPIT ISTIQAMAH YPAIT Balikpapan Selatan

BRONZE


SECONDARY 4

Darren Eugene Daffa Liong

SMA Pribadi Bandung

GOLD


Azkiya Syahma Erindra

SMA Labschool Cirendeu

SILVER


Fatima Yasmin

High Scope Tb Simatupang

SILVER


Miera Ardiyanti Farica

SMA Negeri 1 Balikpapan

BRONZE


SENIOR SECONDARY

Shayan Yasir

Jakarta Intercultural School

DIAMOND


Brilliant Melky Sianturi

SMA Taruna Nusantara

GOLD


Feranita Kumalasari

SMAN 1 Tuban, Jawa Timur

SILVER


SASKIA TAN

SMA Methodist Pematangsiantar

SILVER


MALVIN SCAFI

SMAN 68 JAKARTA

SILVER


Felicia Libby Kartawinata

SMAK 1 BPK Penabur Bandung

SILVER




517 views0 comments

Comments


bottom of page