top of page

ISOCSEA National Round 2023 Philippines - Official Results


PRIMARY 1

Sebastian V. Dionglay

Sorsogon East Central School

GOLD


Kiefer Abisha C. Rosada

San Fernando South Central Integrated School

SILVER


Thristan Axel D. Bernal

Sorsogon East Central School

BRONZE


Yulia Marie T. Banias

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

HONORABLE MENTION


Julyienne Raiyne D. Jancilan

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

HONORABLE MENTION


PRIMARY 2

Shontelle Lorraine P. Dumo

Sorsogon East Central School

SILVER


Richton Jan T. Carrascal

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Rodd Oneal D. Cabral

Stonyhurst Southville International School

BRONZE


CHARLES D. TENERIFE

Sorsogon East Central School

BRONZE


Venice Amber S. Funtanilla

Capiz Commercial School

BRONZE


Oona Simone A. Hermano

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Rene Elijah Naheil L. Soriao

Sorsogon East Central School

BRONZE


Franczesca G. Medrano

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Nathan Kyrie C. Wong

Stonyhurst Southville International School

BRONZE


Savannah Hope Iva L. Geronimo

Stonyhurst Southville International School

BRONZE


PRIMARY 3

Andrea Mijares Faldas

Project 6 Elementary School SSC

GOLD


Caiser Charleton C. So

Philippine Cultural College - Caloocan

SILVER


Princess Jane R. Calbog

Saint Francis of Assisi College - Dasmariñas Campus

SILVER


Mary Therese Navarro

St.Mary's Academy of Iloilo Inc

SILVER


Uziel Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


Art Dwyane S. Lastimoso

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Janine Naomi T. Corpuz

Tarlac Living Faith Academy

BRONZE


Amir Emiliano Ibrahim U. Matuloy

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Franz David P. Loretizo

SPED ISEC

BRONZE


Raynson Skyler D. Katigbak

Stonyhurst Southville International School - Batangas

HONORABLE MENTION


Terrel Idriss Godric C. Castigador

St. Mary's Academy

HONORABLE MENTION


Aidric M. Garzon

Agusan Del Sur Pilot Laboratory School

HONORABLE MENTION


Shiv Francis Theodore M. Marabe

Stonyhurst Southville International School - Batangas

HONORABLE MENTION


PRIMARY 4

Albert John Pagatpatan

ST. MARK INTEGRATED SCHOOL

DIAMOND


Rhylee Dane G. Gandia

Merryland Montessori and High School Inc.

GOLD


Aidyn P. Crisostomo

Cataning Integrated School

GOLD


Amanda Jennifer N. Faral

School of Saint Anthony - Quezon City

GOLD


Angelica Jewel T. Bunio

Limay Elementary School

GOLD


Matthieu Harvie U. Carrascal

Sorsogon East Central School

GOLD


Syrielle Yvonne A. Ramos

Limay Elementary School

GOLD


Tiffany G. Decano

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Issaiah Sean L. Escobido

Iloilo Scholastic Academy

SILVER


Eauna P. Bantog

Limay Elementary School

SILVER


Diosa Fhaye C. Pepito

Cataning Integrated School

SILVER


Jexzy D. Reyes

Luakan Elementary School

SILVER


Leeraine S. Manalansan

Limay Elementary School

SILVER


Megan M. Sidon

San Nicolas Elementary School

SILVER


Rylai Inocencio

Cabatuan Central Elementary School

SILVER


Phoebe Paola U. Zuno

Merryland Montessori and Highschool Inc.

BRONZE


Jayden Katigbak

XAVIER SCHOOL

BRONZE


Gabriel Jemlyn M. Demegillo

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Amber Jade D. Asaytono

Cataning Integrated School

BRONZE


PRIMARY 5

Athaliah Luna

Merryland Montessory and High School, Inc.

GOLD


Grizabella Lianne J. Bane

Sorsogon Pilot Elementary School

GOLD


Rhys Dre G. Gandia

Merryland Montessory and High School, Inc.

GOLD


Ma. Sophia Yzabelle C. Tagulinao

Merryland Montessory and High School, Inc.

GOLD


Kurt Matthew P. Sanico

Hua Siong College of Iloilo

SILVER


Sophia Ysabelle O. Del Mundo

St. Francis of Assisi College Dasmariñas

SILVER


Iora Megan C. Garcia

MGC New Life Christian Academy

SILVER


Erich Melle S. Esquillo

San Ramon Elementary School

BRONZE


Cian Ronne I. Madera

Balanga Elementary School

BRONZE


Bea Veronica G. Quitain

Limay Elementary School

BRONZE


Liam Cedric C. Chao

MGC New Life Christian Academy

BRONZE


Johann Audric C. Chan

MGC New Life Christian Academy

BRONZE


Athyna Joviene T Burce

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Chester Gabriel A. Rivera

Balanga Elementary School

BRONZE


Vhic Xymon Teves

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Mhyko Andrei Morales

Cabatuan Central Elementary School

BRONZE


Louise Veronica A. Dimaano

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Sofia Ellaine S. Asuncion

Luakan Elementary School

BRONZE


Cian Cydric G. Dividina

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Dirk Matthew A. Barbo

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Kyndall Roy C. Granada

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

BRONZE


Alvin Silverio D. Coquia IV

La Marea Academy

BRONZE


Khayesha Cassandra S. Arceo

San Mateo Elementary School

HONORABLE MENTION


King Relly Pecayo

Balanga Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 6

Kaiwun Cody Q. Mendoza

Limay Elementary School

BRONZE


Elyza Joy C. Plotado

Saint Francis of Assisi College

BRONZE


Reane Haley M. Wee

Zamboanga Chong Hua High School

BRONZE


Althea Marie C. Sacramento

San Ramon Elementary School

BRONZE


Regienna Joy L. Calma

Limay Elementary School

BRONZE


Bethel Joy F. Mallari

Limay Elementary School

BRONZE


Marian Yzabelle A. Avelino

Mother Goose Special School System Inc.

BRONZE


Zeus Lauren Jude P. Casimiro

Tenejero Integrated School

BRONZE


Liannah Faith Roie M. Mendoza

Mother Goose Special School System Inc.

BRONZE


Shyrell Reign S. Calantoc

Cabatuan Central Elementary School

BRONZE


Charice Mae L. Reyes

MERRYLAND MONTESSORI AND HIGH SCHOOL, INC.

BRONZE


Clarence R. Chong

Philippine Cultural College

BRONZE


Hannah Danielle O. Cacino

MGC New Life Christian Academy

HONORABLE MENTION


John Paul B. Soriano

Tenejero Integrated School

HONORABLE MENTION


Annika Jane C. Prudente

Mother Goose Special School System Inc.

HONORABLE MENTION


Crissa V. Manahan

Tenejero Integrated School

HONORABLE MENTION


Lyca Cistina L. Martin

San Mateo Elementary School

HONORABLE MENTION


Christiana Angela Joy G. Vianzon

Luakan Elementary School

HONORABLE MENTION


SECONDARY 1

Monique Simone S. Funtanilla

Capiz National High School

GOLD


Richard Caleb L. Laluna

San Ramon Elementary School

SILVER


Maria Ysabella B. Rosario

Philippine Science High School - CARC

SILVER


Leonarda Estrada

MERRYLAND MONTESSORI AND HIGH SCHOOL INC

SILVER


Martina Patrice P. Macatangay

Philippine Science High school Calabarzon Campus

SILVER


Shaina Micah Joy S. Lorezco

Merryland Montessori and High School, Inc.

SILVER


Maemi Maria Philippe J. Renovalles

Sorsogon State University - Laboratory High School

BRONZE


Michaela Angela S. De Chavez

STONYHURST SOUTHVILLE INTERNATIONAL SCHOOL - BATANGAS

BRONZE


Kirsten Allyson Dimatatac

Philippine Science High School

BRONZE


Manuel Sam G. Masangcap

Cupang Integrated School

BRONZE


Mercia Ann S. Parinas

Philippine Science High School Caraga Campus

BRONZE


Rodd Andrei A. Prado

Cupang Integrated School

BRONZE


Samina Alexandra Roy

Mother Goose Special School System INC.

BRONZE


Gabriella Ysabelle G. Mercadejas

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Ysabella U. Guevarra

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Chareign Kate P. Loretizo

Philippine Science High School Western Visayas

BRONZE


Cairine Jazz D. Pablo

Cupang Integrated School

BRONZE


Manuel Meeko D. Aromin

Bataan National High School JHS

BRONZE


Virginia C. Balolong

Don Ramon E. Costales Memorial

BRONZE


Sophia Angelika Delos Santos

St. Mary's Academy of Iloilo City Inc.

HONORABLE MENTION


Jasmine Brown V De Vera

Mother Goose Special Schools System

HONORABLE MENTION


SECONDARY 2

Burj Querian E. Capacillo

PAREF Westbridge School, Inc.

GOLD


Shenise Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


Alezandra D. Atutubo

Sorsogon National High School

BRONZE


Jela J. Laciste

Sorsogon National High School

BRONZE


Zacchaeus John G. Torreon

Philippine Science High School - Caraga Region

BRONZE


Stacey Louise A. Hurtado

Philippine Science High School - Caraga Region

BRONZE


Reign Margarette V. De Sotto

Philippine Science High School - Central Luzon

BRONZE


Maria Samantha J. Cristobal

Philippine Science High School - Western Visayas

BRONZE


Maria Annaliese D. Lopez

Philippine Science High School -Western Visayas

BRONZE


Princess D. Deladia

Sorsogon National High School

HONORABLE MENTION


Kyla Claire L. Edma

Sorsogon National High School

HONORABLE MENTION


Nikole Ashley H. Estolonio

Sorsogon National High School

HONORABLE MENTION


Precious Lorraine D. Ocon

San Fernando South Central Integrated School

HONORABLE MENTION


Andrea Grace M. Ganaden

La Union National High School

HONORABLE MENTION


Sasha Isabelle A. Mordeno

Philippine Science High School - Caraga Region

HONORABLE MENTION


JC D. Calimlim

Bonifacio Camacho National High School

HONORABLE MENTION


Lyle Emmanuel C. Libres

Philippine Science High School

HONORABLE MENTION


SECONDARY 3

Shadi Kent AL Hamoud

Corpus Christi School

DIAMOND


Marcus Adrian U. Felix

Balanga City National Science High School

SILVER


Jones Rey Emmanuele Tirol

Paref Westbridge School

SILVER


Kiersten Candice Sy

Cebu City National Science High School

SILVER


Patricia Nicole S. Tan

Makati Science High School

SILVER


Shaun Ryielle L. Yap

PAREF Westbridge

SILVER


Jose Gabriel Amarante

PAREF Westbridge

SILVER


Seth Benedict L. Dala

PAREF Westbridge

BRONZE


Rhianne Cassandra C. Lareza

Sorsogon National High School

BRONZE


Samantha G. Dazon

Sto. Tomas National High School

BRONZE


Alexi Raine H. Fremista

Sorsogon National High School

BRONZE


Cheslea E. Tomambiling

Sto. Tomas National High School

BRONZE


Edsteinefielle Josh R. Imperial

Batangas Province Science High School

BRONZE


Skye Andrei A. Padilla

Philippine Science High School - Caraga

BRONZE


Keith Audrey L. Carranza

Bataan National High School

BRONZE


Francis Roberto S. Sevillena

Bataan National High School - Junior High School

BRONZE


Jasmine Joi O. Ang

Saint Louis College High-school Department

BRONZE


Angelica A. Mendoza

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Karla Denise M. Reyes

Balanga City National Science High School

BRONZE


Janus V. Robis

Sto. Tomas National High School

HONORABLE MENTION


Jezharie Marie Solacito

Cabatuan National Comprehensive High School

HONORABLE MENTION


Kristine Rose O. Lamoste

Sto. Tomas National High School

HONORABLE MENTION


Jeslaine Claire A. Dolormente

Sto. Tomas National Highschool

HONORABLE MENTION


Rohan Allen C. Toledo

Saint Francis of Assisi College - Dasmariñas

HONORABLE MENTION


SECONDARY 4

Vincent Joaquin I. Torres

Philippine Science High School - Main Campus

GOLD


Keith Kendrick S. Velez

PAREF-WESTBRIDGE SCHOOL FOR BOYS

GOLD


Gabriel Cris C. Adelantar

PAREF-WESTBRIDGE SCHOOL FOR BOYS

GOLD


Raphael Alejandro Porras Vargas

PAREF-WESTBRIDGE SCHOOL FOR BOYS

GOLD


Joaquin Miguel lutero

PAREF-WESTBRIDGE SCHOOL FOR BOYS

SILVER


Zhang, Jake Jiekai

Philippine Cultural College (Main)

SILVER


Janzenburg Nixon Valera

Saint Jude Catholic school

SILVER


Karl Angelo F. Rigos

Philippine Science High School - Cordillera

SILVER


Donna Benyce T. Dela Rosa

Balanga City National Science High School

SILVER


Louisse Jeanette J. Roxas

Justice Emilio Angeles Gancayco Memorial High School

SILVER


Claire Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


FRANCHEZ DANIELLE A. DOLLENTAS

San Fernando South Central Integrated School

BRONZE


Mikaela J. Comia

Jose C. Payumo Jr. Memorial High School

BRONZE


John lyod L. Penaflor

Jose C. Payumo Jr. Memorial High School

BRONZE


Samantha Nicole B. Gonzales

Justice Emilio Angeles Gancayco Memorial High School

BRONZE


Krish Irie B. de Vera

Saint Vincent's Catholic School of Bayambang

BRONZE


Rhianna Mikaella V. De Sotto

Makati Science High School

BRONZE


Jaizel Gwyneth E. Tomas

Jose C. Payumo Jr. Memorial High School

BRONZE


Luiz Miguel A. Doligosa

Philippine Science High School - Western Visayas

BRONZE


Willy C. Sabandal

Philippine Cultural College Caloocan

BRONZE


Rezh Bernice P. Loretizo

Philippine Science High School Western Visayas

BRONZE


SENIOR SECONDARY

James Alan Barbon Mendoza

Mapúa University Senior High School

GOLD


Yesi Jad Madeit S. Doctolero

Philippine Science High School Southern Mindanao Campus

SILVER


Mikhail Dwayne D. Fernandez

Biliran Province State University - Laboratory High School

SILVER


Miljohn Uzed E. Pomoy

Caraga Regional Science High School

SILVER


Althea S. Barlis

De La Salle University - Manila

SILVER


John Rey Pastores

Reedley International School

SILVER


JANA MEI C. VILLANUEVA

PHILIPPINE CULTURAL COLLEGE - CALOOCAN

SILVER


Daniela E. Glipo

Sorsogon National High School

SILVER


Rick Geisler S. Miranda

Sto. Tomas National High School

SILVER

Anika Lysa V. Sale

Sorsogon National High School

SILVER


Sunshine A. Shi

Ednas School

SILVER


Alexis Griff S. Genovatin

Philippine Science High School-Western Visayas Campus

SILVER


Maria Antoinette D. Lopez

Philippine Science High School-Western Visayas Campus

BRONZE


Delmark P. Mayor

Montevista Stand Alone Senior High

BRONZE


Ariane Gail N. Soriano

PHINMA - University of Pangasinan

BRONZE


Allan Paul Z. Aguilar

City of Balanga National High School - Senior High School

BRONZE


Mia Gwyneth P. Agonos

DON MARIANO MARCOS MEMORIAL STATE UNIVERSITY - MID LA UNION CAMPUS

BRONZE


Aanika Patricia H. Fremista

Sorsogon National High School

BRONZE


Benito Andre L. Yulo

Philippine Cultural College - Main

BRONZE


Dashell Sean Villanueva

PHILIPPINE SCIENCE HIGH SCHOOL WESTERN VISAYAS CAMPUS

BRONZE


Thezzian Keija L. Maclang

Philippine Science High School - Caraga Region

HONORABLE MENTION


Harvey T. Reyes

City of Balanga National High School - Senior High School

HONORABLE MENTION


Eugene D. Serrano

City of Balanga National High School - Senior High School

HONORABLE MENTION

22 views0 comments
bottom of page