top of page

IMOCSEA National Round 2023 Philippines - Official Results (01)


PRIMARY 1

Alexa Shanelle U. Nilayan

Sta. Cruz Elementary School

SILVER


Niall Aren B. Chavez

Sta. Cruz Elementary School

BRONZE


Jimboy R. Calipjo

Cauayan South Central School

BRONZE


Julian Jay D. Zamudio

Tabaco South Central Elementary School

BRONZE


Akeisha Maine D. Zantua

Sta. Cruz Elementary School

BRONZE


Ariella Hailey L. Tuazon

San Pablo Elementary School

BRONZE


Benedict Ron B. Maniangap

Sta. Cruz Elementary School

HONORABLE MENTION


Meisha Rein B. Besmonte

Tabaco South Central Elementary School

HONORABLE MENTION


Cassey Fionn C. Villafuerte

San Pablo 2nd Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 2

Centennial Blessing C. Nicolas

Cauayan South Central School

SILVER


Ainiel B. Yabut

Magalang Elementary School

SILVER


Neilzeth Charles R. Pascual

Cataning Integrated School

SILVER


Ryker Kelli N. Castillo

Magalang Elementary School

SILVER


Maicy Anika G. Abuan

Mitla Elementary School

SILVER


Glenn Regis L. Gonzales

Camba Elementary School

SILVER


Arth Gabrielle L. Castro

Magalang Elementary School

SILVER


Paul Johanz M. Honrales

Sta. Cruz Elementary School

BRONZE


Zach Kyrie C. Estrella

Calantas Elementary School

BRONZE


Franczesca G. Medrano

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Luke Daniel D. Herrera

Sorsogon East Central School

BRONZE


Caerwyn Geoff E. Acierto

Cabalantian Elementary School

BRONZE


Brayden Dylan Mendoza

Palimpe Elementary School

BRONZE


Savannah Hope Iva L. Geronimo

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Alexander Jacob N. Faral

School of Saint Anthony - Quezon City

BRONZE


Ian Dave E. Apdo

Bacon East Central School

BRONZE


Sebastian V. Dionglay

Sorsogon East Central School

BRONZE


Nathan Kyrie C. Wong

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Rodd Oneal D. Cabral

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Shontelle Lorraine P. Dumo

Sorsogon East Central School

BRONZE


Loren Enzo G. Viray

Palimpe Elementary School

HONORABLE MENTION


Khram Mhavy N. Sunglao

Benedicto Elementary School

HONORABLE MENTION


John Andre B. Bonifacio

Tabaco South Central Elementary School

HONORABLE MENTION


Arn Vincent A. Cantos

Stonyhurst Southville International School - Batangas

HONORABLE MENTION


Juancho A. Agullo

San Isidro Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 3

Caiser Charleton C. So

Philippine Cultural College - Caloocan

GOLD


Xyanelle Xylyx P. Lusuegro

Sorsogon East Central School

SILVER


Andrea M. Faldas

Project 6 Elementary School - SSC

BRONZE


Zaielle Jean T. Alvarez

Cauayan South Central School

BRONZE


Sept Sebastian P. Aguinaldo

Apalit Elementary School

BRONZE


Prince Cale B. Cabrera

Palmayo Elementary School

BRONZE


Gilbert Miguel C. Ponce

Pandacaqui Resettlement Elementary School

BRONZE


Rean Faith Pingol

San Isidro Elementary School

BRONZE


Raynson Skyler D. Katigbak

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Zavina Carey Therese B. Trinidad

Tabaco South Central Elementary School

BRONZE


Shiv Francis Theodore M. Marabe

Stonyhurst Southville International School - Batangas

BRONZE


Francesco Gabriele Capaciete

Saint Joseph School Naga

BRONZE


Oona Simone A. Hermano

St. Mary's Academy of Iloilo

BRONZE


Janine Mariel P. Basa

San Juan Bano Elementary School

BRONZE


Franz David P. Loretizo

SPED-ISEC

BRONZE


Maxzim Roice B. Besmonte

Tabaco South Central Elementary School

BRONZE


Chester Andi D. Dig

Sorsogon East Central School

BRONZE


Hera Lorraine B. Quiroz

Palimpe Elementary School

HONORABLE MENTION


Terrel Idriss Godric C. Castigador

Saint Mary's Academy of Iloilo City

HONORABLE MENTION


Art Dwyane S. Lastimoso

Saint Mary's Academy of Iloilo City

HONORABLE MENTION


Graciellie Anne M. Culala

Sta. Maria Elementary School

HONORABLE MENTION


Lucas Matthew G. Magcalas

Pandacaqui Resettlement Elementary School

HONORABLE MENTION


Amir Emiliano Ibrahim U. Matuloy

Stonyhurst Southville International School - Batangas

HONORABLE MENTION


Zianna Ysabelle Ebrada

Bacon East Central School

HONORABLE MENTION


John Gabriel L. Costales

San Nicolas Elementary School

HONORABLE MENTION


Daniel M. Borbe

San Mateo Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 4

Kim Jaedon D. Lalimarmo

Merryland Montessori and High School Inc.

SILVER


Alyza Joy G. Miranda

San Nicolas Elementary School

SILVER


Antony James R. Bradecina

Sta. Maria Elementary School

SILVER


Odd Jarle Hanael A. Petel

Floridablanca Elementary School

SILVER


Hezekiah C. Rosete

Yellow Woods Educational Center, Inc.

SILVER


Gabriel C. Cortez

Magalang Elementary School

BRONZE


Issaiah Sean L. Escobido

Iloilo Scholastic Academy

BRONZE


Syrielle Yvonne A Ramos

Limay Elementary School

BRONZE


Princess Hera G. Abogadie

Del Carmen Elementary School

BRONZE


Neil Jacob A. Taruc

Mitla Elementary School

BRONZE


Clark Elizar Ramos

Cauayan South Central School

BRONZE


Matt Joshua E. Beler

Tabaco South Central Elementary School

BRONZE


Jaylyn L. Caguiat

San Juan Bano Elementary School

BRONZE


Aidyn P. Crisostomo

Cataning Integrated School

BRONZE


Gian Alfred M. Borromeo

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Arthur John U. Tongol

Floridablanca New Settlement Elementary School

BRONZE


John Albritch C. Perona

Limay Elementary School

BRONZE


Brenth Louie B. Lansangan

Bacolor Elementary School Proper

BRONZE


Jayden Katigbak

Xavier School

BRONZE


Maxx Aldrich A. Matanguihan

Limay Elementary School

BRONZE


Renz Jacob V. Panis

San Roque Elementary School

BRONZE


Christia Rose A. Luciñada

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Tiffany G. Decano

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Princess Jash R. Aguja

Limay Elementary School

BRONZE


Chloris Soffie B. Catacutan

Sto Rosario Elementary School

BRONZE


Rylai Inocencio

Cabatuan Central Elementary School

BRONZE


Uziel Y. Chiu

Tarlac Montessori School

HONORABLE MENTION


France Enzo P. Samson

San Pablo Elementary School

HONORABLE MENTION


Edwin III B. Macapagal

Sorsogon Pilot Elementary School

HONORABLE MENTION


Chelsea G. Calma

Santa Monica Elementary School

HONORABLE MENTION


Princess Savinnah Bajamundi

Sorsogon Pilot Elementary School

HONORABLE MENTION


Liam Jay J. Lanoria

Anao Elementary School

HONORABLE MENTION


Tom Kyler T. Candelaria

Sorsogon East Central School

HONORABLE MENTION


Anghel Grace G Gabriel

Palmayo Elementary School

HONORABLE MENTION


Matt Daniel L. Reyes

Bacolor Elementary School Proper

HONORABLE MENTION


Jeon Danielle S. Payawal

Mapaniqui Elementary School

HONORABLE MENTION

Collen C. Lladones

Sorsogon Pilot Elementary School

HONORABLE MENTION


John Louie P. Payapag

Carmencita Elementary School

HONORABLE MENTION


Ann Nicholle G. Mallari

Sta. Cruz Elementary

HONORABLE MENTION


Ellison Wei B. Caguioa

Magsaysay Elementary School

HONORABLE MENTION


Ethan B. Magtoto

Bacolor Elementary School Proper

HONORABLE MENTION


Joachim Athann A. David

Calantas Elementary School

HONORABLE MENTION


Nixon James D. Dacay

San Antonio Elementary School Bulaon

HONORABLE MENTION


Maria Nikki Andria M. Cruz

San Miguel Elementary School

HONORABLE MENTION


Aldrin N. Petalino

Sorsogon Pilot Elementary School

HONORABLE MENTION


Janine Casey T. Berin

Sorsogon Pilot Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 5

Owen H. Opamil

Pandacaqui Resettlement Elementary School

SILVER


Aeron M. Reyes

San Nicolas Elementary School

BRONZE


Mhyko Andrei Morales

Cabatuan Central elementary School

BRONZE


Francis B. Sagcal

Cabalantian Elementary School Town-Proper

BRONZE


Jacob D. Samson

Sta. Ana Elementary School

BRONZE


Niel Andrew D. Dacay

San Antonio Elementary School Bulaon

BRONZE


Ted Christian III T. Reyes

San Luis Central School

BRONZE


John Clement M. Castillo

San Juan Bano Elementary School

BRONZE


Frijan Elija B. Andrade

San Luis Central School

BRONZE


Ma. Sophia Yzabelle C. Tagulinao

Merryland Montessori and High School Inc

BRONZE


Hugh Jacob C. Bibon

Tabaco South Central Elementary School

BRONZE


Dyames lapuz

Santiago Elementary School

BRONZE


Brianna Katelene D. De Asis

Limay Elementary School

BRONZE


Riderick P. Atienza Jr.

Mandili I Elementary School

BRONZE


Chloe Marie R. Escoto

Parulog Elementary School

BRONZE


Kurtney Althea B. Pangilinan

Limay Elementary School

BRONZE


Rufino G. Sigua III

San Isidro Elementary School

BRONZE


Josiah Wesley S. Egusquiza

Merryland Montessori and High School Inc

BRONZE


Maria Gabrielle G. Baltazar

Basa Air Base Elementary School

BRONZE


Reymark Nathan B. Sison

Anao Elementary School

BRONZE


Ethan Louise D. Ocampo

Bodega Elementary School

BRONZE


Elandrie M. Santiago

San Nicolas Elementary School

BRONZE


Rhian Eunice D. Carpio

Basa Air Base Elementary School

BRONZE


Daryl B. Villacarlos

Limay Elementary School

BRONZE


Huan Alexo N. Rivera

Parulog Elementary School

BRONZE


Kenjie S. Sazon

Pandacaqui Elementary School

BRONZE


Jhanelle E. Garalza

Mandili 1 Elementary School

BRONZE


Calilea Jane L. Aninipot

Guinlajon Elementary Scool

BRONZE


Altheamae Jamaica S. Lagrimas

Carmencita Elementary School

BRONZE


Lhianna Trixie S. Alfonso

Sta. Maria Elementary School

BRONZE


Denmar B. Bugayong

Tangle Elementary School

BRONZE


Halid Rascal Acmad

Cauayan South Central School

BRONZE


Caiden Giann Laciste

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Zarren Asher Mendoza

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Yuri Coleen L. Umali

CANOSSA ACADEMY LIPA

BRONZE


Kezhia Emmanuelle Avelino

Martires Integrated Academy, Inc

BRONZE


Athyna Joviene T. Burce

Sorsogon Pilot Elementary School

BRONZE


Carol Dennise B. Alberto

San Pablo 2nd Elementary School

HONORABLE MENTION


Jerene Terra L. Celis

San Pablo Elementary School

HONORABLE MENTION


Cedrick P. Bautista

Magsaysay Elementary School

HONORABLE MENTION


Kianna Ayesha L. Reyes

Bodega Elementary School

HONORABLE MENTION


Alexa Mae H. Corpuz

San Mateo Elementary School

HONORABLE MENTION


Precious Psalm C. Palacio

Mapaniqui Elementary School

HONORABLE MENTION


Rainell Q. Tolentino

Parulog Elementary School

HONORABLE MENTION


Cyrus Dwane S. Balon

Limay Elementary School

HONORABLE MENTION


Myrtina Scarlet M. Supan

Sta. Lucia Elementary School

HONORABLE MENTION


Kaneisha Jane D. Caguintuan

Sto Rosario Elementary Schhool

HONORABLE MENTION


Nashlyn Jade L. Regala

Palmayo Elementary School

HONORABLE MENTION


Francis Xian B. Obrero

San Miguel Elementary School

HONORABLE MENTION


Ara Bhea G. Popatco

Calantas Elementary School

HONORABLE MENTION


Tonchi M. Bansil

Santa Monica Elementary School

HONORABLE MENTION


Kyndall Roy C. Granada

St Mary's Academy of Iloilo

HONORABLE MENTION


Xeena Atasha T. Garcia

Apalit Elementary School

HONORABLE MENTION


John James M. Mendoza

San Roque Elementary School

HONORABLE MENTION


Jeorgina Zolenn A. Roque

Limay Elementary School

HONORABLE MENTION


Josh Mathew D. Maramo

Basa Air Base Elementary School

HONORABLE MENTION


PRIMARY 6

Johannes Andres Jusayan

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Reane Haley M. Wee

Zamboanga Chong Hua High School

SILVER


Athaliah G. Luna

Merryland Montessori and High School Inc.

SILVER


Yuan Kyle Dadea

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Jada Marion C. Villanueva

PHILIPPINE CULTURAL COLLEGE - CALOOCAN

BRONZE


Charice Mae L. Reyes

MERRYLAND MONTESSORI AND HIGH SCHOOL, INC.

BRONZE


Calvin Joss Maderazo

San Agustin(Poro) Elementary School

BRONZE


Dawn Misha E. Raceles

San Agustin(Poro) Elementary School

BRONZE


Cedric E. Meneses

San Pedro Elementary School

BRONZE


Ruiz Uniqa P. Flores

San Nicolas Elementary School

BRONZE


Panfilo Jacobo J. Chua

Hua Siong College of Iloilo

BRONZE


Clart Joseph B. Francisco

Cupang Integrated School

BRONZE


Sanja There G. Roman

San Miguel Elementary School

BRONZE


Kurt Matthew P. Sanico

Hua Siong College of Iloilo

BRONZE


Zulen A. Dizon

Limay Elementary School

BRONZE


Cheska Jamaine D. Gomez

Santiago Elementary School

BRONZE


John Patrick L. Nuestro

Guinlajon Elementary School

BRONZE


Elyza Joy C. Plotado

Saint Francis of Assisi College

BRONZE


James Lawrence O. Mañalac

Del Carmen Elementary School

BRONZE


Daniel Matthew C. Bangsil

Baruya Elementary School

BRONZE


Kyle Christian M. Sicat

Sta. Lucia Elementary School

BRONZE


Christian Joseph D. Reyes

Cabalantian Bacolor Elementary School

BRONZE


Jamaica P. Laxamana

San Isidro Resettlement Elementary School

BRONZE


Annika Jane C. Prudente

Mother Goose Special Schools System Inc.

BRONZE


Prince Ronlec L Carreon

Bodega Elementary School

BRONZE


Lian Carla G. Agbay

Balanga Elementary School

BRONZE


Jhayzel C. Guittu

Sta. Maria Elementary School

BRONZE


Erbyn Janelle S. Matibag

Balanga Elementary School

BRONZE


Harbie Veronica B. Dimla

Carmencita Elementary School

BRONZE


John Kenneth E. Garcia

Batasan Elementary School

BRONZE


James Andrei C. Manio

San Isidro Elementary School

BRONZE


Princess Jane M. Quilala

San Isidro Resettlement Elementary School

BRONZE


Ria Janine L. Gorospe

Concepcion Elementary School

BRONZE


Rochmar Giro A. Mendoza

Limay Elementary School

BRONZE


Ianne Miren N. Serrano

Sto. Cristo Elementary School

BRONZE


Julian Mateo S. Quisay

Balanga Elementary School

BRONZE


John Lhenald R. Dimabuyu

San Antonio Elementary School Bulaon

BRONZE


Eunice Kate S. Ziganay

Concepcion Elementary School

BRONZE


Kean Aris Loste

Sta. Lucia Elementary School

BRONZE


Sitti Farheen P. Tan

Magsaysay Elementary School

BRONZE


Bienne Ponce C. Agbulig

Cauayan South Central School

BRONZE


Ian Kier S. Dimla

Sto. Cristo Elementary School

BRONZE


Martinah Mielle P Legaspi

Limay Elementary School

BRONZE


Gerrald M. Manansala

Santa Cruz Elementary School

BRONZE


Misty Shane T. Galang

Pandacaqui Elementary School

BRONZE


Shantle C. Serrano

San Antonio Elementary

BRONZE


Vince S. Manalansan

Sta. Teresa 1st Elementary School

BRONZE


Shyrell Reign S. Calantoc

Cabatuan Central Elementary School

HONORABLE MENTION


Sophia Miley M. Aguilar

Tangle Elementary School

HONORABLE MENTION


Emmanuel G Laquiña

Alauli Elementary School

HONORABLE MENTION


Rea Jean L. Cuizon

Anao Elementary School

HONORABLE MENTION


Sheryl Anne S. Cortez

San Antonio Elementary

HONORABLE MENTION


Dianne S. Tapang

Laput Elementary School

HONORABLE MENTION


Jasper Ian M. Cayao Jr.

Consuelo Elementary School

HONORABLE MENTION


Sophia Denise C. Tucrang

Cupang Integrated School

HONORABLE MENTION


Krystal Kate C. Ebio

Batasan Elementary School

HONORABLE MENTION


Michaella T. Catuling

Talang Elementary School

HONORABLE MENTION


Aisha Anne P. Agbannaoag

Cupang Integrated School

HONORABLE MENTION


Elisha Gabrielle G. Naguit

San Roque Elementary School

HONORABLE MENTION


Princess Joy Sianne A. Buscas

San Antonio Elementary

HONORABLE MENTION


Alexis F. Aninipot

Sorsogon East Central School

HONORABLE MENTION


Kylle Saimere A. Caling

Consuelo Elementary School

HONORABLE MENTION


Precious Kate I. Orteo

Consuelo Elementary School

HONORABLE MENTION


Jedidiah M. Pacot

Santiago Elementary School

HONORABLE MENTION


Kirsten Gracielle T. Samadan

San Pablo 2nd Elementary School

HONORABLE MENTION


Sofia Cassandra S. De Jesus

Benedicto Elementary School

HONORABLE MENTION


Lorraine N. Salunga

Sta. Ana Elementary School

HONORABLE MENTION


Aimie Mareeca C. Pablo

Ascomo Elementary School

HONORABLE MENTION


Gian Carlo B. Agulto

Sta. Teresa 1st Elementary School

HONORABLE MENTION


Liannah Faith Roie M. Mendoza

Mother Goose Special School System Inc.

HONORABLE MENTION


Simon Niel Q. lagman

Sta. Monica Elementary School

HONORABLE MENTION


Klein Alexis C. De Guzman

Pandacaqui Elementary School

HONORABLE MENTION


Laurice Sofia S. Zepeda

Floridablanca New Settlement Elementary School

HONORABLE MENTION


Erlaine Jane D. Jamisal

Guinlajon Elementary School

HONORABLE MENTION


Lorraine Rose D. Dueñas

San Isidro Resettlement Elementary School

HONORABLE MENTION


6 views0 comments
bottom of page