top of page

ASIAROPE Science Olympiad National Round 2023 Philippines - Official Results


CATEGORY 1

Mielfranj Ezekiel L. Fabela

City Central School

SILVER


Edonna Mae G. Abapo

Saint Francis Of Assisi College Dasmarinas Campus

BRONZE


CATEGORY 2

Rhylee Dane G. Gandia

Merryland Monterssori And Highschool Inc

GOLD


Richton Jan T. Carrascal

Sorsogon Pilot Elementary School

GOLD


Andrea Faldas

Project 6 Elementary School SSC

GOLD


Raynson Skyler D. Katigbak

Stonyhurst Southville International School - Batangas City Campus

GOLD


Caiser Charleton So

Philippine Cultural College - Caloocan

SILVER


Franczesca G. Medrano

Stonyhurst Southville International School - Batangas City Campus

SILVER


Neil Carlisle L. Destajo

Sorsogon East Central School

BRONZE


Shiv Francis Theodore M. Marabe

Stonyhurst Southville International School - Batangas City Campus

BRONZE


Ethan gabriel B. Dolor

Sorsogon East Central School

BRONZE


Jacob Andrew D. De Vera

Sorsogon East Central School

BRONZE


Phoebe Paola U. Zuno

Merryland Montessori and Highschool Inc.

BRONZE


Amir U. Matuloy

Stonyhurst Southville International School

BRONZE


Savannah Hope Iva L. Geronimo

SSIS

BRONZE


Arn Vincent A. Cantos

StonyHurst Southville International School Batangas

BRONZE


Nathan Kyrie C. Wong

stonyhurst southville international school

HONORABLE MENTION


CATEGORY 3

Athaliah Luna

Merryland Montessori and High School,Inc.

DIAMOND


Ma. Sophia Yzabelle C. Tagulinao

Merryland Montessori and High School,Inc.

DIAMOND


Elyza Joy Plotado

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

GOLD


Rhys Dre G. Gandia

Merryland Montessori and High School,Inc.

GOLD


Sophia Ysabelle O. Del Mundo

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

GOLD


Tiffany G. Decano

Sorsogon Pilot Elementary School

GOLD


Athyna Joviene T. Burce

Sorsogon Pilot Elementary School

GOLD


Alvin Silverio D. Coquia IV

La Marea Academy

GOLD


Mhyko Andrei S. Morales

Cabatuan Central Elementary School

SILVER


Caiden Giann G. Laciste

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Zarren Asher S. Mendoza

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


Catherine Mae Romero

Sorsogon Pilot Elementary School

SILVER


James Daniel M. Calalang

General Gregorio Del Pilar Elementary school

BRONZE


CATEGORY 4

Martina Patrice P. Macatangay

Philippine Science High School-Calabarzon Campus

SILVER


Samina Alexandra Roy

Mother Goose Special School System, INC.

SILVER


Daryn Moises C villanueva

Sorsogon East Central School

SILVER


Gabriella Ysabelle G. Mercadejas

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

SILVER


Ysabella U. Guevarra

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

SILVER


Haley Keisha N. Rementilla

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Chloe Siavryle P. Tan

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Zyrhene D. Hinosolango

City Central School

BRONZE


Althea Yzabelle P. Roxas

Merryland Montessori and Highschool, INC.

BRONZE


Jillian Chloe R. Pineda

Candating Elementary School

BRONZE


Janloyd Tomas F. Gonzales

Information and Communication Technology High School (ICTHS)

BRONZE


Tabitha Juliana V. Mayang

Camarines Sur National High School

BRONZE


Annika Jane C Prudente

Mother Goose Special School Systems, Inc.

BRONZE


Ryeza Miel B. Borromeo

Naga City Science High School

BRONZE


EJasmine Browyn De Vera

Mother Goose Elementary School

BRONZE


Michaela Angela S. De Chavez

Stonyhurst Southville International School BATANGAS

BRONZE


Kirsten Allyson V. Dimatatac

Philippine Science High School Calabarzon Campus

BRONZE


Liannah Faith Roie M. Mendoza

Philippine Science High School

BRONZE


Jhaysean Nuesca Haja

Nalvo Sur Elementary School

BRONZE


Shyrell Reign S. Calantoc

Cabatuan Central Elementary School

HONORABLE MENTION


Aaliyah G. Gutierrez

Merryland Montessori High School inc

HONORABLE MENTION


CATEGORY 5

Sofia Uri Ysabelle L. Geronimo

Philippine Science High School -Calabarzon Region Campus

BRONZE


Shenise Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


Maria Samantha J. Cristobal

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

BRONZE


Janzenburg Valera

Saint Jude Catholic School

BRONZE


Kiersten Candice D. Sy

Cebu City National Science High School

BRONZE


Rhianne Jasmine B. Manalili

Information and Communication Technology High School (ICTHS)

BRONZE


Samantha Rae Lai

Immaculate Conception Academy

BRONZE


Angelica A. Mendoza

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Edsteinefielle Josh R. Imperial

Batangas Province Science High School

BRONZE


Dynil B. Oafallas

Camarines Sur National High School

BRONZE


Gille Amiel V. Fabros

ICTHS Sindalan

BRONZE


Jay Emil Y. Alano

Bonifacio Camacho National High School

HONORABLE MENTION


John Michael S. Tolentino

Information and Communication Technology High School

HONORABLE MENTION


Michaella Marie C. Gapuz

Bangbangolan National High School

HONORABLE MENTION


Venn Joseph D. Bermillo

Bonifacio Camacho National High School

HONORABLE MENTION


Jan Andrei S. Narag

Bataan National High School

HONORABLE MENTION


Martheena Jowie D. Caritativo

Tarlac Montessori School

HONORABLE MENTION


CATEGORY 6

Yesi Jad Madeit S. Doctolero

Philippine Science High School Southern Mindanao Campus

DIAMOND


James Alan B. Mendoza

Mapua University Senior High School

DIAMOND


Shadi Kent G AL Hamoud

Corpus Christi School

DIAMOND


Ma. Alessandra G. Del Carmen

Moncada National High School

DIAMOND


Hannah Gayle V. Cortez

ICTHS

GOLD


Karizza Mariel Mendoza Yalung

Information and Communication Technology High School (ICTHS)

GOLD


Kristal Mae C. Tamayo

Information and Communication Technology High School (ICTHS)

GOLD


Alexis Griff S. Genovatin

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

GOLD


Karl Angelo F. Rigos

Philippine Science High School - CARCampus

GOLD


Keisha Tiffany B. Bagbagen

University of Baguio Junior Science High

SILVER


Moses Bindarwish Montalvo

Limay Senior High School

SILVER


Althea Myka C. Ambrocio

Limay Senior High School

SILVER


Galaena Marla Alferez

Philippine Science Highschool

SILVER


Maria Antoinette D. Lopez

Philippine Science High School Western Visayas Campus

SILVER


Mecaella Ann R. Pinero

Bonuan Buquig National High School

BRONZE


Elaiza F. Zamudio

Bonuan Buquig National High School

BRONZE


Lance Gelro T. Astrolavio

Limay Senior High School

BRONZE


Samantha Louise C. Samson

Philippine Science High - Cordillera Administrative Region

BRONZE


Dashell Sean R. Villanueva

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

BRONZE


Claire Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


Janzenburg Valera

Saint Jude Catholic School

BRONZE


Regine P. Marquez

Bangbangolan National High School

HONORABLE MENTION

4 views0 comments
bottom of page