top of page

ASIAROPE Mathematics Olympiad National Round 2023 Philippines - Official Results (02)

CATEGORY 4

Sebastian Antonio D. Panganiban

Information and Communication Technology High

GOLD


Queen Ashley P. Cabrera

San Isidro National High School-San Luis

SILVER


Gabriella Ysabelle G. Mercadejas

Saint Francis of Assisi College - Dasmarins

SILVER


Maemi Maria Philippe J. Renovalles

Sorsogon State University

SILVER


Keisha Sophia D. Mission

Philippine Science High School (PISAY) - CALABARZON Region Campus

BRONZE


Martina Patrice P. Macatangay

Philippine Science High School-Calabarzon Campus

BRONZE


Shyrell Reign S. Calantoc

Cabatuan Cntral Elementary School

BRONZE


Liannnah Faith Roie M.Mendoz

Philippine Science High School

BRONZE


Kirsten Allyson V. Dimatatac

Philippine Science High School Calabarzon Campus

BRONZE


Rollan Mark U. Revanad

Floridablanca National Agricultural School

BRONZE


Charlton Marquis B. Peralta

Philippine Science Highschool - Central Luzon Campus

BRONZE


Ace Geralve A. Paninsoro

Naga City Science High School

BRONZE


Mejela Ubando

Philippine Science Highschool - Central Luzon Campus

BRONZE


Chareign Kate P. Loretizo

Ateneo de Iloilo- SMCS

BRONZE


Hans Gabriel Z. Bauzon

Philippine Science High School- Central Luzon

BRONZE


John Lhenald Rodriguez Dimabuyu

San Antonio Elementary School-Bulaon

BRONZE


Mark Jason P. Mallari

Sta. Ana Elementary School

BRONZE


Marqus Szymon E. Pelagio

Camarines Sur National High School

BRONZE


Harbie Veronica B. Dimla

Carmencita Elementary School

BRONZE


Christian joseph reyes

Cabalantian Bacolor Elementary School

BRONZE


Yza B. Batu

San Pedro Elementary School

BRONZE


Jackielyn Mae R. Dela Cruz

San Isidro High School

BRONZE


Sylan P. Dizon

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

BRONZE


Rio Shamcey Sampang

Sta. Maria Elementary School

BRONZE


Aaron Ram Amor Fernandez

Legazpi Port Elementary School

BRONZE


Roxy Rylee H. Culala

Mapaniqui Elementary School

BRONZE


Gerrald M. Manansala

Sta. Cruz Elementary School

BRONZE


Antonio Rafael M. Ibay

Sta. Maria National High School

BRONZE


Zophia Mhae G. Baluyut

Apalit High School

BRONZE


Leonarda Mariah S. Estrada

Merryland Montessori And High School Inc.

BRONZE


Zailance G. Tuazon

Malino Elementary School

BRONZE


Alvince John G Fajardo

Apalit Elementary School

BRONZE


Emmanuel G Laquina

Alauli Elementary School

BRONZE


Persius Deanne Torres

Cabetican Elementary School (M)

BRONZE


Caleb C. Pucut

San Roque Dau High School

BRONZE


Mark Daniel P. Abrenica

Concepcion Elementary School

BRONZE


Daryn Moises C Villanueva

Sorsogon East Central School

BRONZE


Kristine Joy R. Dmanig

San Vicente Elementary School

BRONZE


John Kevin V. Sabenorio

Sitio Culubas Elementary School

BRONZE


Marvin Jake M. Sawal

Sampaga High School

BRONZE


Coblane San Miguel

San Juan High School

BRONZE


Angel Vanessa R. Dimacali

San Carlos San Luis National High School

BRONZE


Misty Shane T. Galang

Pandacaqui ElementarySchool

BRONZE


Weandzel P. Salvador

Betis National High School

BRONZE


Khayte Azzel Paulino Gabriel

San Vicente Elementary School

BRONZE


Rhain Estabillo

Concepcion Elementary School

BRONZE


Prince William S. Del Rosario

Matamo Elementary School

BRONZE


Yman Elaine A. Belleza

Naga City Science High School

BRONZE


Stephanie Merl C. David

Laput Elementary School

BRONZE


Ruiz Uniqa Pangan Flores

San Nicolas Elementary School

BRONZE


Andrew Cai

Xavier School San Juan

HONORABLE MENTION


Janea Ma. Faith Ma. M. Bravo

San Rafael Elementary School

HONORABLE MENTION


Crisnell Helaine Marella Tecson

Batasan Elementary School

HONORABLE MENTION


Daniel Joshua F. Sicat

San Vicente Elementary School

HONORABLE MENTION


klein alexis c.deguzman

Pandacaqui Elementary School

HONORABLE MENTION


Yle Sean Ken L. Centeno

Sampaga Elementary School

HONORABLE MENTION


Pajhel Lianne A. Pring

Camuning Elementary School

HONORABLE MENTION


Carl Ernan C. Pante

Camarines Sur National High School

HONORABLE MENTION


Francis Benedict Manio

Sampaga Elementary School

HONORABLE MENTION


Giovan Kian M. Barsaga

Camarines Sur National High School

HONORABLE MENTION


Elisha Gabrielle G. Naguit

San Roque Elementary School

HONORABLE MENTION


Annika Jane C Prudente

Mother Goose Special School Systems, Inc.

HONORABLE MENTION


Dheimy Jillian R. Alfonso

Malino Elementary School

HONORABLE MENTION


Cheska Jamaine D. Gomez

Santiago Elementary School

HONORABLE MENTION


Gracielle Anne Jerzie C. Marcaida

Laput Elementary School

HONORABLE MENTION


Roxanne Joy O. Almonte

Camarines Sur National High School

HONORABLE MENTION


John Joseph A. Abuque

Camarines Sur National High School

HONORABLE MENTION


Samantha D. Gamboa

Alauli Elementary School

HONORABLE MENTION


Rhiana Denisse V. Libario

Pulong Gubat High School

HONORABLE MENTION


Camille Jazree C Lacap

Masantol Elementary School

HONORABLE MENTION


Heart Valerie R. Miranda

Escaler Elementary School

HONORABLE MENTION


Jeannel Christer Dimabuyu

Concepcion Elementary School

HONORABLE MENTION


Simon Niel Lagman

Sta. Monica Elementary School

HONORABLE MENTION


Jahzara Perez

Pasig National High School

HONORABLE MENTION


Jedidiah M. Pacot

Santiago Elementary School

HONORABLE MENTION


Gian M. Sanico

Camarines Sur National Highschool

HONORABLE MENTION


Anica Yinmei Estanislao

Lauc Pao Elementary School

HONORABLE MENTION


Andrei John G. Francisco

San Mateo Elementary School

HONORABLE MENTION


Jacob C. Canlas

Arayat Central School

HONORABLE MENTION


Kmiel Paul E. Manalili

Tangle Elementary School

HONORABLE MENTION


Ishi Eunice M. Mariano

Sta. Monica Elementary School

HONORABLE MENTION


Christian Vinz Ken S. Calata

Batasan Elementary School

HONORABLE MENTION


Alyssa Kate B. Bernardez

Tabuan Elementary School

HONORABLE MENTION


Prince Joe Kiel A. Canilao

Batasan Elementary School

HONORABLE MENTION


Kylene Joyce Ladan Mercado

Concepcion Elementary School

HONORABLE MENTION


Cyruz Nathaniel D. Buenavides

Floridablanca New Settlement Elementary

HONORABLE MENTION


Charmelle B. Solomon

General Gregorio Del Pilar Elementary School

HONORABLE MENTION


Timothy Janriel V. Sunga

Masantol Elementary School

HONORABLE MENTION


Zusette B. Nepomuceno

Mandili I Elementary School

HONORABLE MENTION


Jacob R. Quinto

Baruya High School

HONORABLE MENTION


Marco Felix L. Bonifacio

Batasan Elementary School

HONORABLE MENTION


Sheen Cassidee S. Alipio

San Rafael Elementary School

HONORABLE MENTION


Angel A. Lagria

Sampaga Elementary School

HONORABLE MENTION


Eidan Luzian Simeon

Sabanilla Elementary School

HONORABLE MENTION


Sofia Cassandra S. De Jesus

Benedicto Elementary School

HONORABLE MENTION


James Lawrence O. Manalac

Del Carmen Elementary School

HONORABLE MENTION


Izhie Reign M Derain

San Agustin Elementary School

HONORABLE MENTION


Carl Daniel Lopez

Sto Rosario Elementary School

HONORABLE MENTION


Rea Jean L. Cuizon

Anao Elementary School

HONORABLE MENTION


Jian Ayesha C Mendoza

San Rafael Elementary School

HONORABLE MENTION


Maria Janeyhel S Tala

Baruya Elementary School

HONORABLE MENTION


Calico Kalei D. Diaz

Ascomo Elementary

HONORABLE MENTION


Princess Buscas

San Antonio Elementary School

HONORABLE MENTION


Michaela Angela S. De Chavez

Stonyhurst Southville International School BATANGAS

HONORABLE MENTION


CATEGORY 5

Shadi Kent AL Hamoud

Corpus Christi School

GOLD


Rezh Bernice Loretizo

Philippine Science High School Western Visayas Campus

SILVER


Luiz Miguel A. Doligosa

Philippine Science High School - Western Visayas

SILVER


Patricia Nicole Tan

Makati Science High School

SILVER


Maria Samantha Cristobal

Philippine Science High School-Western Visayas Campus

SILVER


Miguel Alexander C. Guhil

San Juan National High School

SILVER


Kiersten Candice D. Sy

Cebu City National Science High School

SILVER


Samantha Rae Lai

Immaculate Conception Academy

BRONZE


Edsteinefielle Josh R. Imperial

Batangas Province Science High School

BRONZE


Dlanor Rose Bernal

Sta. Cruz High Integrated School

BRONZE


Karl Rigos

Philippine Science High School Cordillera Administrative Region Campus

BRONZE


John Luis Lorica

Basa Air Base National High School

BRONZE


Janzenburg Valera

Saint Jude Catholic School

BRONZE


Patricia Mae Palanca

Dolores National High School

BRONZE


Jacob Garcia

San Basilio National High School

BRONZE


Micas Bonifacio Losansde

Malauli High School

BRONZE


Raffaella M. Ramos

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

BRONZE


Jenielle Mylle Chavez

Baruya High School

BRONZE


Ashley Joyce R. Atienza

Pylung Santol National Highschool

BRONZE


Giulliana Paige T. Garcia

Singapore School Manila

BRONZE


Miguel B. Taroy

Information and communication and technology high school

BRONZE


Jan Rey F Vargas

Tinajero High School-Annex

BRONZE


Rhanz Marjohn M. Caballa

Telacsan National High School

BRONZE


Precious Angel C. Canlas

Arayat National High School

BRONZE


Gerald Navarro Santos

Tarik Suliman High School

BRONZE


Jonnahfe M. Erfilo

Apalit High School

BRONZE


Bien M. Roque

Rodolfo V. Feliciano Memorial High School

BRONZE


Drhiana Bhert I. Isidro

Floridablanca National Agricultural School

BRONZE


Diana Jeane N. Jucar

Bangbangolan National High School

BRONZE


Julius De Leon

Sto. Tomas National High School (Sasmuan)

BRONZE


Angelica A. Mendoza

Saint Francis of Assisi College - Dasmarinas

BRONZE


Marc Allen Galvan Catangay

Justino Sevilla High School

BRONZE


Ma. Jashmine C. Bungay

Masantol High School

BRONZE


Jazlynne Eizen L. Segundino

Baruya High School

BRONZE


Matt Caleb B. De Mesa

Information and Communication Technology High School

BRONZE


Keeyo Bungay Bondoc

San Juan High School

BRONZE


Gian Carlo D. Valencia

Pulung Santol National Highschool

BRONZE


Warren Christoff Jimenez

Remedios National High School

BRONZE


Maricris P. Mangilit

Telacsan National High School

BRONZE


Rian Franco Martin

Del Carmen National High School

BRONZE


Dhemzel Khaele G. Mendoza

Don Jesus Gonzales High School

BRONZE


Rihanna Nasheia C. Valencia

San Vicente National High School

BRONZE


Sofia Uri Ysabelle L. Geronimo

Philippine Science High School - Calabarzon Region Campus

BRONZE


Shenise Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


James Brent G. Ducusin

Bangbangolan National High School

HONORABLE MENTION


Jose Gabriel Dizon

San Isidro National High School-San Luis

HONORABLE MENTION


Ylloj Prynz Bie

Sampaga High School

HONORABLE MENTION


Candice C. Dela Peña

Sta. Catalina High School

HONORABLE MENTION


Aidan B. Panit

Bangbangolan National High School

HONORABLE MENTION


Jerianne Trisha S. Soncuan

San Vicente National High School

HONORABLE MENTION


Areskhan F. Agulto

Natividad High School

HONORABLE MENTION


Karyl Balanay

San Isidro National High School-San Luis

HONORABLE MENTION


Jaren D. Gonzaga

Telacsan National High School

HONORABLE MENTION


Salwa H. Hadjisamin

Apalit High School

HONORABLE MENTION


John Ivan Sanchez

Malauli High School

HONORABLE MENTION


Gian Carlo D. Regala

Pulungmasle National High School

HONORABLE MENTION


Francis Miguel Galicia Cortez

Justino Sevilla High School

HONORABLE MENTION


Jayden Tuazon

Dolores National High School

HONORABLE MENTION


Rhialyn R Alcantara

Don Jesus Gonzales High School

HONORABLE MENTION


JB Rain M. Magat

Sta. Maria National High School

HONORABLE MENTION


Desery Santos Yumang

Tarik Suliman High School

HONORABLE MENTION


Mica Alfonso

San Vicente - San Francisco High School

HONORABLE MENTION


Chester Cabarles

Sto. Tomas National High School (Sasmuan)

HONORABLE MENTION


Carl Simon ZIta

DCNHS

HONORABLE MENTION


Jisan B. Santengco

Basa Air Base National High School

HONORABLE MENTION


Audrey Shane P. Ancheta

Bangbangolan National High School

HONORABLE MENTION


Charles A. Andal

Eduardo Barretto Sr. Integrated School

HONORABLE MENTION


Aryana Patio Espiritu

San Isidro National High School

HONORABLE MENTION


CATEGORY 6

Christel Myles Liwanag

San Juan High School - Mexico

GOLD


Ian Chris L. Semillano

Regional Science High School for Region I

GOLD


Aaron Nick Infante

Sta. Cruz High Integrated School

GOLD


Edgiemar Clacio

Don Honorio Ventura State University

GOLD


Muhammad-Farouk P. Tan II

San Roque Dau HighSchool

GOLD


Joram Marchel Delas Alas

Basa Air Base National Highschool

SILVER


Christine Belle P. Magtoto

Information and Communication Technology High

SILVER


Daniel Day B. Doneza

Davao City National High School

SILVER


Desiree Taruc

San Luis National High School

SILVER


Min Jun Lee

Southville International School and Colleges (SISC)

SILVER


Angelica Tulio

San Juan National High School (San Luis)

SILVER


Jaypee Diwa

Don Honorio Ventura State University

SILVER


Onyu Kim

Southville international school and colleges

SILVER


Myyo Jgo R. Tabuno

Panabo City National High School

SILVER


Erah Joy M. Chiu

Tinejero National High School- Annex

SILVER


Vernice Mhae SeraficaI

CTHS

SILVER


Anne Louise S.Paccial

San Juan High School Mexico

SILVER


Kevin Archer Y. Macapagal

San Isidro High School Bacolor

SILVER


Irish D. David

Arayat National High School

SILVER


Enriko Niño N. Apostol

Don Honorio Ventura State University

SILVER


Andrew Puerto

Panabo City National High School

SILVER


Alexa Denise Toledo

Remedios National High School

SILVER


Sean Dizon

Arayat National High School

SILVER


Janzenburg Valera

Saint Jude Catholic School

SILVER


Dashell Sean R. Villanueva

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

SILVER


Derek Tyler U. Ong

Mapua University Senior High School

SILVER


Alexis Griff S. Genovatin

Philippine Science High School - Western Visayas Campus

BRONZE


Jillian Cherise A. Villamor

St. Theresa's College, Quezon City

BRONZE


Keisha Tiffany B. Bagbagen

University of Baguio Junior Science High School

BRONZE


Junel F. Fiestada

Philippine Science High School - MIMAROPA Region Campus

BRONZE


Claire Y. Chiu

Tarlac Montessori School

BRONZE


Paul Cedrick Daso

San Juan High School

BRONZE


Mark Lawrence A.Pangan

San Carlos San Luis National High School

BRONZE


Stanley Q. Farin

Lubao National High School

BRONZE


Mark Ashley Pineda

Sta. Cruz High Integrated School

BRONZE


Ivy Daniela B. Arcega

San Roque Dau High School

BRONZE


Ferdinand Lyle N. Perez

Senior High School in Magalang Stand Alone 2

BRONZE


Marc Samuel A. Cosep

San Isidro High School Bacolor

BRONZE


Rannie M. Vizcayno

San Basilio National High School

BRONZE


Princess Hazel R. Manalo

Pulung Santol National High School

BRONZE


Joshua Garcia

Floridablanca National Agricultural School

BRONZE


Anthony Mark Guese

San Vicente San Francisco High School

BRONZE


Rich John C. Roque

Tinajero National High School (Annex)

BRONZE


Louie Guevarra

Lubao National High School

BRONZE


Jane Jhelanie Capulong

San Luis National High School

BRONZE


Dashell Sean Villanueva

Philippine Science High School Western Visayas Campus

BRONZE


Euniesis Marin

Sta Catalina High School

BRONZE


Arian Jericho Aguilan

Don Antonio Lee Chi Uan Integrated school

BRONZE


Raymond Nisperos

Andres M. Luciano High School

BRONZE


SamIvan Gabriel C. Reyes

Don Antonio Lee Chi Uan Integrated School

BRONZE


Kyle Charles Sunga

Mexico National Highschool

BRONZE


Arianne Faye S. Mallari

Balitucan National High School

BRONZE


John Paul S. Manapat

Pasig National High School

BRONZE


Cheenee Hita

Balitucan National High School

BRONZE


Danilo M. Duarte III

Andres M. Luciano High School

BRONZE


Kelly Andrei M. Gonzales

Ayala High School

BRONZE


Karylle Y. Taruc

San Carlos San Luis National High School

BRONZE


John Nathan P. Sula

Ayala High School

BRONZE


Jella G. Yabut

San Juan National High School ( San Luis)

BRONZE


Keisha Catherine C. Dela Pena

Sta Catalina High School

BRONZE


Faith Arianne P. Muring

San Vicente - San Francisco High School

BRONZE


Jamielee Sangil

Pulung Santol National High School

BRONZE


Michael Angelo L. Beroy

Guillermo D. Mendoza National High School

BRONZE


Pauline Gomez

San Juan High School (Mexico)

BRONZE


Arvey Jay C. Ducut

Malauli High School

BRONZE


Lee Andrew P. Rivera

Pulung Santol Porac Pampanga

BRONZE


Rica Mae B Lopez

Masantol High School

BRONZE


Althea Gezelle P. Milgaso

Bangbangolan National High School

BRONZE


Alyssa Rivera

Pulungmasle National High School

BRONZE


Selwyn Gabriel Guico

Pasig National High school

BRONZE


Daisy C. Gamboa

Ayala High School

BRONZE


Jhay Mark P. David

Ayala High School

BRONZE


Noah Lorenzo Y. Ruiz

Lubao National High School

BRONZE


Chelsay J. Mendoza

Bangbangolan National High School

BRONZE


Elianah Angel Guevarra

Remedios National High School

BRONZE


Syra Caligiw

Pasig National High School

BRONZE


John Carlo P. Calaguas

San Vicente - San Francisco High School

BRONZE


Dhenmark Lee R. Maguad

AYALA HIGH SCHOOL

BRONZE


Iza Marielle Castillones Mercado

LUBAO NATIONAL HIGH SCHOOL

BRONZE


Ric Andre S. Pinca

San Vicente National High School

BRONZE


Princess Jamailah P. Angeles

Senior High School in Magalang Stand Alone 2

BRONZE


Suhyeon Kim

Southville International School and Colleges

HONORABLE MENTION


Samantha Louise C. Samson

Philippine Science Highschool - Cordillera Administrative Region

HONORABLE MENTION


Louisa Lane L. Bolos

Guillermo D. Mendoza National High School

HONORABLE MENTION


Aster Alapag

Andres M. Luciano High School

HONORABLE MENTION


Jyneth Ember C. Soriano

San Matias National High School

HONORABLE MENTION


Yeon Woo Bae

Southville International School and Colleges

HONORABLE MENTION


Adrian M. Sunga

San Vicente San Francisco High School

HONORABLE MENTION


Jhamelyn E. Mallari

Sta. Maria National High School

HONORABLE MENTION


Yussef Hans R. Pineda

Justino Sevilla High School

HONORABLE MENTION


Melo Micah Perez

Tarik Suliman High School

HONORABLE MENTION


Ma. Alexandrea Gabrielle F. Roque

San Basilio National High School

HONORABLE MENTION


Krisdel Grace T. De la Cruz

Zamboanga del Sur National High School

HONORABLE MENTION


Kassandra Nica V. Pineda

San Vicente San Francisco High School

HONORABLE MENTION


Rhaica Venus M. Bacani

Porac National High School

HONORABLE MENTION


Carl Jaztinn T. Bauzon

Bonuan Buquig National High School

HONORABLE MENTION


Rommel Coronel

Don Antonio Lee Chi Ian Integrated School

HONORABLE MENTION


Sean Kiervin C. Ramos

Senior High School in Magalang Stand Alone 2

HONORABLE MENTION


Janine M. Capulong

Pasig National High School

HONORABLE MENTION


Marklito F. Gutierrez

Sta. Maria National High School

HONORABLE MENTION

10 views0 comments